על הסרטן

מהו סרטן? ומהו גידול סרטני?

סרטן הוא שם כולל למחלות רבות שהמשותף להן הוא שהן נוצרות כתוצאה מפרוליפרציה (שגשוג או גדילה מהירה) חסרת בקרה של תא מסוג אחד שפוגע בתפקוד התאים והאברים שבהם הוא התפשט. סדרה של מוטציות בתאי הגוף הן שגורמות לתאים להתחלק ללא בקרה וללא שליטה ומנטרלות את ההגנה הטבעית של הגוף עד ליצירת גידול סרטני. מרבית המוטציות הגנטיות העומדות בבסיס מחלת הסרטן הן נרכשות. כלומר, הן מתפתחות במהלך החיים ולא מולדות.

הגידול הסרטני פוגע באיברים שונים בגוף ולכן החלוקה העיקרית של סוגי הסרטן מתבססת על סוג האיבר הניפגע ; אם מיקום הגידול הוא בשד הסרטן יקרא סרטן שד, אם הוא בריאות הוא יקרא סרטן הריאה וכן הלאה.

הגידול הסרטני יכול להפריע לפעולה התקינה של האיברים שהוא נמצא בתוכם בכמה אופנים; כשהוא מפריע פיזית לפעולתו של האיבר (למשל, סרטן במעיים שחוסם את דרכי העיכול כך שהחולה מתקשה לעכל את המזון או סרטן בריאות שמפריע לאספקת חמצן תקינה לגוף), או שהגידול יוצר לחץ על התאים הבריאים שמסביבו עד להפרעה בתפקוד התקין שלהם (לדוגמא, כאשר הגידול נמצא במוח).

ישנם סוגי סרטן הנחשבים לאלימים יותר או אלימים פחות. הסרטנים הפחות אלימים, משגשים בקצב איטי יותר, פוגעים באיברים באופן איטי יותר, ולכן מאפשרים תפקוד של הגוף לטווח הארוך. אך, הסרטנים האלימים משגשגים מהר יותר, ולכן משתלטים במהירות רבה יותר על חלקי הגוף.

דרגת הממאירות (grading) מבטאת את מידת האלימות של הגידול ומתבססת על מאפיינים מורפולוגיים (צורה) של הגידול. דרגת ההתפשטות (staging) מבטאת את מידת פיזור הגידול בגוף. מהו גודלו והאם הוא ממוקם באיבר אחד, או מערב איברים נוספים; האם מערב את בלוטות הלימפה שבקִרבת הגידול או האם נימצאות גרורות באיברים מרוחקים.

ישנם אינספור סוגי סרטן השונים זה מזה בביטויי המחלה, בדרכי הטיפול ובסיכויי ההצלחה. לא ניתן להסיק מסוג סרטן אחד על סוג אחר ויש לבדוק ולהבין כל מקרה לגופו. כשם שכל אדם הוא יחיד ומיוחד, כך גם הגישה הטפולית במחלת הסרטן שלו, מיוחדת ומותאמת לו.
בין אם אתה כבר מאובחן עם סרטן נדיר או אגרסיבי, או אם לסרטן שלך כבר יש גרורות (התפשט לחלקים אחרים של הגוף שלך), ניהול המחלה שלך יכול להיות מאוד שונה ממה שהוא בחולים שאובחנו עם סרטן נפוץ. במקרים של סרטן נדיר או אגרסיבי, אפשרויות טיפול רגילות יכולות להיות מוגבלות או פחות יעילות בהאטת התקדמות המחלה. אל תתייאש! ייתכנו כלים אחרים במאבק נגד הסרטן שיכולים לכוון אותך לכיוון חדש ומבטיח.

לכן, אם יש לך סרטן נדיר, אגרסיבי או מפושט (גרורתי), בניית פרופיל מולקולארי יכול להיות כלי חשוב עבורך ועבור האונקולוג שלך כדי לתכנן תוכנית טיפולית. על ידי בחינת הפרופיל המולקולארי של הסרטן שלך, האונקולוג שלך מקבל מבט מפורט מאוד על המבנה המולקולארי של הגידול שלך והוא יכול להתחיל להבין את המאפיינים הייחודיים שלו, ולהתמקד במיוחד על ביומרקרים (סמנים) הנמצאים בתוך הגידול שלך. סמנים אלה מסייעים לרופאים להבין טוב יותר כיצד סרטן שלך מתנהג, ולמה הוא אגרסיבי, ולמה הוא קשה לטיפול ולאילו טיפולים הוא כן עשוי להגיב.

 

נשמח לסייע בכל שאלה
התקשרו או השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם במהרה
חייגו עכשיו:
לחצו כאן לחיוג:
09-8805077